Śniadanie dla kobiet 2014

 „Okruchy światła”

IX edycja Śniadania dla Kobiet oficjalnie rozpoczęła się w momencie, gdy przedstawicielki organizatorów tej niepowtarzalnej imprezy – Bogusława Król i Lidia Czyż (Parafia Ewangelicko-Augsburska oraz Stowarzyszenie Deorecording z Wisły Malinki) przywitały wszystkie uczestniczki (740 kobiet) zgromadzone w sali kongresowej w Hotelu Gołębiewski w Wiśle.

IMG_0365

Przedstawiły również główną prelegentkę tegorocznego spotkania – Agnieszkę Domagałę, która nie tylko wraz z mężem i synami przez długi czas mieszkała na Syberii, zajmując się pracą tłumaczeniową Nowego Testamentu dla małych ginących narodów w tym rejonie świata, ale napisała także świetną książką o problematyce misyjnej, czerpiąc inspirację z własnych doświadczeń i przeżyć, pod tytułem Syberia z okna misjonarza.

Temat przewodni jej wykładu stanowiło światło – niezbędne do życia, mające moc uzdrawiania. Misjonarka mówiła o wartości światła w kontekście zarówno bardzo osobistym, odwołując się do swojego życia – pracy w Chakazji, a obecnie w Jakucji, jak i szerszym – globalnym, wskazując na różnorodność świata i charakterystyczne, wyjątkowe cechy każdej nacji. Myślą zasadniczą jej rozważań było to, by w każdym poszczególnym człowieku i w każdym społeczeństwie dostrzec „okruchy światła”, czyli dobro. Bóg chce, byśmy umieli zaakceptować tych, którzy są inni od nas. To On zaplanował różnorodność, a jednocześnie bogactwo kultury i języka wszystkich narodów na świecie. Z tego faktu powinniśmy czerpać inspirację dla naszego życia.

IMG_0560

Niewątpliwie takim światłem w życiu Zuzi Kaczmarczyk (wraz z mężem prowadzącej misję tłumaczenia Biblii w Czechach) był moment, gdy jako nastolatka została zaproszona na ewangelizację, podczas której oddała swoje życie Panu Jezusowi. To On wyrwał ją z ciemności grzechu i nadał jej życiu zupełnie inny wymiar, czego się zupełnie nie spodziewała. Wyznaczył jej cel – służbę dla Pana, a także dzięki wierze pomógł przejść przez wiele trudnych życiowych chwil, jak choroba i śmierć dziecka oraz wypadek męża. Jej świadectwo, którym się podzieliła, pozwolił zaproszonym kobietom jeszcze mocniej i wyraźniej uświadomić sobie, że cokolwiek nas w życiu spotka, Pan Bóg będzie z nami w każdej, nawet najbardziej dramatycznej chwili.

IMG_0519

Zarówno wykład Agnieszki Domagały, jak również świadectwo Zuzi Kaczmarczyk świetnie współgrały z treścią tekstów muzycznych w aranżacji młodzieżowego zespołu „Cześć” z Wisły Malinki (strona zespołu). Ich piosenki, w większości własnego autorstwa, astanowiły swoiste wyznanie wiary, np. „Pan jest pasterzem moim”, „Jak mały ster”, „Zginam swoje kolano” i wiele innych.

IMG_0612

To kolejne spotkanie dla kobiet, które odbyło się w czerwcowe sobotnie przedpołudnie, okazało się nie tylko miłym czasem spędzonym w towarzystwie innych podczas posiłku serwowanego w bufetach śniadaniowych, ale przede wszystkim „duchową ucztą”, z której można było zaczerpnąć wiele inspirujących treści, mam nadzieję, przydatnych w życiu skierowanym ku światłu.

M. Brózda